ďťż
składki ZUS

WIEĹťA WIDOKOWA JAGODA

mam taką sprawę, koleś jest ubezpieczony przez pracodawcę do 28 paźzdiernika, od 29 ubezpieczony jest ze swojej działalności gospodarczej, kto opłaca za niego składkę na ubezpieczenie zdrowotne za październik, w ZUSie powiedziano mu że on sam, ale przecież pracodawca ma obowiązek płacić sdkładkę nawet gdy osoba jest zatrudniona na jeden dzień (umowa o pracę), czytam te wszystkie przepisy i już zgłupiałem, chyba nie można płacić podwójnych składek
pomocy


Z tytułu umowy o pracę płaci za niego pracodawca, z działalności gospodarczej on sam.
no tak ale dwie składki za jeden miesiąc?
bo przeciez nie sa podzielne

chyba nie można płacić podwójnych składek

Składkę wylicza się proporcjonalnie za przepracowne dni.


Piszesz Corve bzdury!

Skłądka zdrowotna z tytułu działalności gospodarczej jest niepodzielna i kumpel mecenasa musi ją zapłacić w pełnej wysokości pomimo tego że działaolność prowadził tylko kilka dni.

Ten temat jest niewłaściwie nazwany, skłądka zdrowotna nie jest składką ZUS, ZUS owszem ją pobiera ale przekazuje do NFZ, to nic innego jak kolejny podatek.

Piszesz Corve bzdury!

Nie ma ludzi nieomylnych, bywają niedoinformowani.
Jakiś czas temu pracowałem na etacie i jednoczeńnie prowadziłem działalnośc gospodarczą. Kiedy rozwiązałem umowę o pracę, mój pracodawca zapłacił za mnie składkę zdrowotna procentowo od mojej wypłaty za miesiac niepełny. Z kolei ja zapłaciłem składkę za działalność w pełnym wymiarze te dwieście ileś tam. Tu zgoda.

Moja małżonka zakładała działalność gospodarczą od połowy miesiąca i za tem miesiąc zapłaciła zdrowotną proporcjonalnie do ilości dni na działalności ( tu dokładnie zapłaciła 16/30 pełnej składki zdrowotnej. Tak została poinformowana w ZUSie.

Kto ma rację? Nie wiem, ale ZUS i skarbówka to banda ch... i tyle.

PS.
Wszystkie opłaty na ZUS i zdrowotne to podatek w najczystszej postaci i nie mo co się sugerować nazwą!

Moja małżonka zakładała działalność gospodarczą od połowy miesiąca i za tem miesiąc zapłaciła zdrowotną proporcjonalnie do ilości dni na działalności ( tu dokładnie zapłaciła 16/30 pełnej składki zdrowotnej. Tak została poinformowana w ZUSie.
Jeśli ta sytuacja dotyczy okresu po 2003r, to zapłaciła za mało.


Składki za niepełny miesiąc

Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi ubezpieczeniowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności (z wyłączeniem okresu, w którym działalność została zawieszona). Może to więc sugerować, że w razie gdy przedsiębiorca rozpocznie działalność (lub ją zakończy) w trakcie danego miesiąca, składki ubezpieczeniowe powinien opłacić tylko za część tego miesiąca. Owszem, ale tylko składki na ubezpieczenia społeczne. Jest to możliwe na podstawie art. 18 ust. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kwotę podstawy wymiaru składek zmniejsza się wówczas proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom w tym miesiącu. Ta sama zasada obowiązuje wtedy, gdy przedsiębiorca jest uprawniony do pobierania zasiłku (np. chorobowego, macierzyńskiego) za część miesiąca lub cały miesiąc.

Natomiast składka zdrowotna jest miesięczna i niepodzielna, co wynika z art. 79 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Nie podlega ona więc proporcjonalnemu pomniejszeniu o liczbę dni niepodlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w danym miesiącu kalendarzowym. Nie podlega również proporcjonalnemu pomniejszeniu o okresy pobierania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, a także zasiłku macierzyńskiego nabytego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.), ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej...Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).



co do ubezpieczeń społecznych nie zgodzę się z Tobą, ubezpieczenie mieszkania, samochodu czy życia też uważasz za podatek?

Oczywiście że tak, jeżeli są to ubezpieczenia obowiązkowe.

[ Dodano: |8 Lis 2009|, 2009 20:07 ]
nie chce mi sie czytać co napisaliście

powiem krótko o ile mi wiadomo: zdrowotną trzeba zabulic całą a te emerytalno-rentowe proporcjonalnie, chyba że podpadasz pod zniżekę dlsa bezrobotnych wtedy masz tylko zdrowotną ok 240 zeta na m-c

[ Dodano: |8 Lis 2009|, 2009 20:43 ]
Podepnę się pod temat bo widzę że tu eksperci siedzą.
Siedzę w Danii, normalny podatek to 38%+8% na choby ZUS, ostatnio wywiązała się rozmowa na temat różnorakich podatków co w srodowisku emigrantów jest na porządku dziennym Ktośtam rzucił stwierdzeniem, że jakby wszystko dodać to w Polsce podatki są jeszcze wyższe, ale byłem już porobiony dobrze i niewiele pamiętam. W związku z tym takie pytanie: Ile % płaci się od każdej wypłaty - chodzi mi o wszystkie obowiązkowe podatki/składki itp, w przypadku normalnej pracy na etacie.
pracowalem w danii. placilem 8% podatku. bylem zatrudniony legalnie itd. pierwsza wyplate skasowali mi 38 %, ale okazalo sie ze jak przyniose do ichniejszego tax office jakis papier z polskiego urzedu, ze bede placil podatek w kraju, to obnizyli mi do 8%. wychodzilem na tym duuuzo lepiej niz dunczycy pracujacy na tych samych stanowiskach. co prawda bylem tam tylko 2 miesiace i w polsce nie musialem odprowadzac podatku bo nie przekroczylem jakiegostam progu. tak bylo 3 lata temu, nie wiem jak jest teraz, ale przypuszczam, ze sie nie zmienilo.

a gdzie siedzisz w danii?
Pisałem jak jest dla tubylców, ja też płaciłem tylko te 8%, co moich dunskich współpracowników doprowadzało do białej gorączk,i bo jakby nie patrzeć to w huj kasy + oczywiście piana na pysku z powodu cen aut które są popierdolone. Aktualnie odbieram to co zapłaciłem


a gdzie siedzisz w danii?
Na jutlandii, jak znasz kogoś kto szuka kierownika do roboty to daj znać

ps co do tych 8% to ponoc jest tak ze powinienes sie rozliczac w Polsce, a wtedy lapiesz się pewnie na 90% próg .
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • szamanka888.keep.pl
  •  

    Powered by WordPress dla [WIEĹťA WIDOKOWA JAGODA]. • Design by Free WordPress Themes.