upadek Ceausescu

WIEŻA WIDOKOWA JAGODA

http://www.pardon.pl/arty...balil_ceausescu
ciekawy artyku³ na o2:


Kto obali³ Ceausescu

Sowieci? W³asna armia? Rumuni w spontanicznej rewolucji? Jak± rolê odegrali Amerykanie? Odpowiedzi na te pytania mog³yby powiedzieæ wiele tak¿e o najnowszej historii Polski.

Do zagadki upadku rumuñskiego dyktatora Nicolae Ceausescu wraca m³ody polski historyk Adam Burakowski. Jego fascynuj±cy tekst na ten temat znajdziemy w najnowszym numerze dwumiesiêcznika "Arcana".

Ostatnie dni Ceausescu od dawna interesuj± badaczy koñca komunizmu w Europie ¦rodkowej i narodzin tzw. postkomunizmu. W Rumunii ten proces przebiega³ inaczej ni¿ w innych krajach regionu. Po pierwsze dlatego, ¿e nie dosz³o tu do "pokojowej transoformacji", ale do regularnej, krwawej rewolucji (a przynajmniej serii zdarzeñ, które przypomina³y rewolucjê). Po drugie - bo obalony dyktator zosta³ natychmiast zg³adzony. Po trzecie - bo miejsce re¿imu zajê³a nie demokracja, a co¶, co sami Rumuni nazwali "demokratur±". A wiêc rodzaj pó³-autorytarnych rz±dów postkomunistycznej ekipy wrogów obalonego dyktatora (trwa³y do po³owy lat 90.). Po czwarte - bo ju¿ za Ceausescu Rumunia by³a ewenementem w¶ród pañstw komunistycznych. Dyktator rz±dzi³ tward± rêk±, ale niezale¿nie od Moskwy, dziêki czemu mia³ do¶æ wysokie notowania na Zachodzie.

Ten splot czynników powoduje, ¿e teza o spontaniczno¶ci rumuñskiej "rewolucji" z grudnia 1989 r. od dawna wywo³uje nieufno¶æ wielu badaczy i publicystów. Zreszt± Burakowski cytuje sporo takich opinii, przypominaj±c, ¿e tego typu w±tpliwo¶ci jako pierwszy wyrazi³ tu¿ przed ¶mierci± sam Nicolae Ceausescu.

Kto go zatem obali³? Burakowski wskazuje, ¿e rumuñska rewolucja mog³a mieæ ca³y szereg przyczyn.By³y w niej elementy zarówno oddolnego buntu, jak i dzia³añ wewn±trzpartyjnej opozycji, ale te¿ - byæ mo¿e - zewnêtrznej inspiracji. Czyjej? Tu tropy prowadz± do Moskwy. Wedle tej hipotezy (nie ma na ni± twardych dowodów, acz s± przes³anki wskazuj±ce, ¿e mo¿e to byæ trafny domys³), Ceausescu musia³ upa¶æ, bo by³ przeszkod± we wprowadzeniu programu pierestrojki przez Michai³a Gorbaczowa w satelickich krajach ZSRR. A poniewa¿ nie uda³o siê odwo³aæ rumuñskiego dyktatora w sposób cywilizowany (tak jak to siê uda³o w innych krajach komunistycznych), zosta³ on usuniêty si³±.

Je¶li tak, to nale¿a³oby za³o¿yæ, ¿e postkomuni¶ci dowodzeni przez Iona Iliescu, którzy przejêli w³adzê w Rumunii w grudniu 1989 r. byli w jakim¶ sensie lud¼mi (lub sprzymierzeñcami) Moskwy.

Ale Burakowski nie oddaje siê bez reszty takim spiskowym rozwa¿aniom. Wskazuje, ¿e pod koniec lat 80. aparat pañstwowy i partyjny w Rumunii by³ ju¿ przegni³y od ¶rodka. I ¿e Ceausescu de facto nie kontrolowa³ w pe³ni sytuacji w kraju. Wystarczy³o, ¿e aparat zacz±³ sam z siebie sabotowaæ decyzje dyktatora (Burakowski wylicza przyk³ady takiego sabota¿u z grudnia 1989 r.) - i Ceausescu by³ bezbronny.

Kropkê nad "i" postawi³a armia, która w kluczowych chwilach "rewolucji" odwróci³a siê od dyktatora, a nastêpnie uwiêzi³a go i zg³adzi³a. Co ciekawe, Burakowski dowodzi, ¿e Ceausescu sam na siebie wyda³ wyrok, gdy w szczycie kryzysu odda³ dowództwo nad armi± gen. Victorowi Stanculescu, który nie by³ lojalny. To ten genera³ przeka¿e w³adzê nad krajem postkomunistom Iona Iliescu.

Jakby by³o ma³o, ca³a ta historia ma swój w±tek amerykañski. Istnieje hipoteza, ¿e na pocz±tku grudnia 1989 r. George Bush da³ Michai³owi Gorbaczowowi zielone ¶wiat³o dla dzia³añ w Rumunii. Zreszt± - jak pisze Burakowski - rumuñski dyktator uwa¿a³, ¿e ostatni przywódca ZSRR to amerykañski lub brytyjski agent.

Badania nad obaleniem Ceausescu rzucaj± ¶wiat³o na ca³y proces obalania komunizmu w Europie ¦rodkowej. Bo na ile by³o to "samozwiniêcie siê" komunizmu, zaprogramowane przez Moskwê? A ile w tym by³o oddolnej, ideowej dzia³alno¶ci antykomunistycznej? Tego nie wiemy. Choæ podobne pytania padaj± - i to od dawna - tak¿e w Polsce.

Nie mniej ciekawym, ale rzadziej poruszanym w±tkiem tej transformacji jest rola USA. Czy przekszta³cenie komunizmu w postkomunizm dokona³o siê w efekcie jakiego¶ porozumienia sowiecko-amerykañskiego? Na czym mia³oby ono polegaæ? Jaki by³by jego cel?

Po lekturze tekstu Burakowskiego takie pytania nie brzmi± ekscentrycznie.

Ciekaw jestem czy kiedykolwiek dowiemy siê jak naprawdê wygl±da³o obalanie komunizmu.

£ukasz Medeksza



W ksi±¿ce "Czerwone horyzonty" o Caucescu w³a¶nie, niestety nie pamiêtam autora, pad³a teza, ¿e tam to przebieg³o tak krwawo bo w innych krajach satelickich nie by³o a¿ takiego zamordyzmu. Nawet jak gadam z przyjaciu³k±, Polk± z Kazachstanu, to mówi, ¿e zsrr to by³o nic w porównaniu z tym jak za ryj trzymany by³ rumuñski naród. Poza tym, z mojej wiedzy wynika, mogê siê oczywi¶cie myliæ, ¿e tam w sumie by³o najwiêksze bagno prz czym w ¿adnym z siocjalistyczntych krajów dyktator nie ku³ w oczy bajecznym bogactwem narodu robotników.

Czêsto z tego co wiem w³adzê Caucescu porównuje siê do w³adzy Tito, czyli stosunkowo niezale¿nej.
Ja tam uwa¿am, ¿e to spisek wiadomych si³
jakie¶ 7-8 lat temu ca³y nr Frondy by³ po¶wiêcony "upadkowi komunizmu" w europie wschodniej i roli jak± odgrywali w nim agenci KGB i ich przypudasy w poszczególnych krajach




£ukasz Medeksza


Sk±d ja znam to nazwisko?

Psipadek?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • szamanka888.keep.pl
  •  

    Powered by WordPress dla [WIEÅ»A WIDOKOWA JAGODA]. • Design by Free WordPress Themes.