Pogrom Kielecki

WIEŻA WIDOKOWA JAGODA

Gross twierdzi, ¿e wrodzony antysemityzm Polaków doprowadzi³ do tego wydzarzenia, komunistyczne w³adze ¿e nacjonalistyczne elementy podpu¶ci³y t³um, polscy historycy... no w³a¶nie:

Zaraz po pogromie w³adze usi³owa³y obarczyæ win± za zaj¶cia tak zwan± reakcjê, niepodleg³o¶ciowe podziemie, andersowców. Poniewa¿ jednak nie znalaz³y siê ¿adne dowody, ju¿ w sierpniu 1946 roku pojawi³a siê wersja z t³umem. Ale to niekoniecznie by³ zwarty i pa³aj±cy nienawi¶ci± do ¯ydów t³um - mówi dr Ryszard ¦mietanka-Kruszelnicki*

Janusz Kêdracki: Z Pana pracy, a tak¿e innych artyku³ów i dokumentów zawartych w wydanym przez IPN drugim tomie opracowania "Wokó³ pogromu kieleckiego", wynika, ¿e bez udzia³u tzw. s³u¿b mundurowych, nazywanych tak¿e si³owymi, nie dosz³oby do tak tragicznych wydarzeñ 4 lipca 1946 roku w Kielcach.

Ryszard ¦mietanka-Kruszelnicki: Bez aktywnego udzia³u tych s³u¿b, jednostek mundurowych, wydarzenia mia³yby inny przebieg. Byæ mo¿e milicja by je bardzo szybko opanowa³a.

Czy to znaczy, ¿e to g³ównie wojsko przyczyni³o siê do tej tragedii? Przecie¿ milicja te¿ mia³a swój udzia³...

- Nie mo¿na pos³ugiwaæ siê pojêciami "wojsko", "milicja", trzeba wej¶æ w szczegó³y, trzeba szukaæ zachowania poszczególnych ludzi. Majora W³adys³awa Sobczyñskiego, szefa wojewódzkiego UB, komendanta szko³y UB, który chcia³ interweniowaæ, ale mu to uniemo¿liwiono, porucznika Alberta Grynbauma, zastêpcy szefa powiatowego UB, który by³ wewn±trz kamienicy, usi³owa³ ratowaæ jej mieszkañców. Trzeba zaj±æ siê bli¿ej spraw± ¶mierci Grynbauma, kto na nim wykona³ wyrok, gdy kilka tygodni pó¼niej zosta³ bez obstawy wys³any do Warszawy...

Cytuje Pan w swoim artykule zeznania Hanki Alpert, m³odej ¯ydówki, która nastêpnego dnia po pogromie opowiada³a funkcjonariuszowi UB o ¿o³nierzach, którzy zdjêli czapki, mundury i z drugiego piêtra kamienicy strzelali do zgromadzonych na dole ludzi. I stwierdzi³a, ¿e wywo³a³o to panikê i przekonanie, ¿e to ¯ydzi do nich strzelaj±.

- To bardzo wa¿ny dokument. I co najwa¿niejsze, ¶lady przedstawionego w nim zdarzenia znale¼æ mo¿na w innych miejscach. Sytuacja ta opisywana jest m.in. w raporcie komisji powo³anej przez biskupa Kaczmarka. Jego autorzy i ¶wiadkowie, do których dotarli, byli przekonani, ¿e to ¯ydzi zaczêli pierwsi strzelaæ do milicji i t³umu i ¿e gdyby nie te strza³y - tu zacytujê raport - "skoñczy³oby siê prawdopodobnie wszystko na wybiciu szyb ¯ydom i milicjanci potrafiliby uchroniæ ich od linczu".

Czy protokó³ z tego przes³uchania mo¿e siê okazaæ prze³omowy dla ustalenia przyczyn pogromu?

- Nie mnie o tym wyrokowaæ. W ka¿dym razie ten dokument, a tak¿e wiele innych, do których dotarli¶my, daje szansê na otwarcie powa¿nej dyskusji. Na innym poziomie ni¿ ta, która siê wywi±za³a po ukazaniu siê ksi±¿ki "Strach" Jana Tomasza Grossa.

Jak to siê sta³o, ¿e taki oskar¿aj±cy wprost o prowokowanie pogromu wojsko dokument w ogóle powsta³ i przetrwa³ ca³y okres PRL-u?

- Moim zdaniem nast±pi³ konflikt miêdzy UB a Informacj± Wojskow±, nie wszystko zosta³o dograne. Nie ulega te¿ w±tpliwo¶ci, ¿e czê¶æ osób chcia³a wyja¶niæ sprawê. To by³ jeszcze czas budowania pañstwa komunistycznego. Nie mo¿na powiedzieæ o jednolitym zachowaniu s³u¿b bezpieczeñstwa. W pó¼niejszych latach stalinowskich na pewno do spisania takich zeznañ by nie dopuszczono.

Podczas poniedzia³kowego spotkania promuj±cego drugi tom "Wokó³ pogromu kieleckiego" stwierdzi³ Pan, i¿ nie ma ¿adnej w±tpliwo¶ci, ¿e pogrom by³ prowokacj±.

- Moment, o którym opowiada Hanka Alpert, to klasyczna prowokacja. S± te¿ udokumentowane inne sytuacje na to wskazuj±ce. W rejonie Plant przez kilka godzin wytworzona zosta³a strefa niczyja. S³u¿by odpowiedzialne za pilnowanie porz±dku prowokowa³y aktywnie lub swoj± biern± postaw±, nie reaguj±c na wrogie zachowania ludzi. Do tego dosz³y silnie podgrzewane emocje. Jeszcze za wcze¶nie jednak, by ca³o¶æ wydarzeñ mo¿na uznaæ za prowokacjê. Jest nam potrzebna wiedza, mówi±c skrótowo, czy jakie¶ osoby wiedzia³y wcze¶niej, do czego ma doj¶æ. Je¶li uda siê znale¼æ potwierdzaj±ce to dokumenty, hipotezê zamienimy w tezê.

Przez lata powtarzano, ¿e pogromu ¯ydów dokona³ t³um, okre¶lany rozmaitymi epitetami. Z Pana badañ i opracowañ IPN wynika co¶ zupe³nie innego...

- Zaraz po pogromie w³adze usi³owa³y obarczyæ win± za zaj¶cia tak zwan± reakcjê, podziemie, andersowców. Poniewa¿ jednak nie znalaz³y siê ¿adne dowody, ju¿ w sierpniu 1946 roku przechodzi siê na wersjê t³umu. Ale to niekoniecznie by³ zwarty i pa³aj±cy nienawi¶ci± do ¯ydów t³um, jak twierdz± niektórzy. Mo¿na by³o wyprowadziæ niektórych mieszkañców kamienicy. Kilka takich udokumentowanych przypadków przedstawiamy. Z budynku wyszed³ te¿ wspomniany porucznik Grynbaum i nic mu siê wówczas nie sta³o. Czy nasze badania doprowadz± do zmiany spojrzenia na pogrom? Uwa¿am, ¿e zdecydowanie poszerzaj± wiedzê o wydarzeniach 4 lipca 1946 roku w Kielcach.

* dr Ryszard ¦mietanka-Kruszelnicki jest historykiem zajmuj±cym siê g³ównie dziejami oporu spo³ecznego wobec w³adzy komunistycznej na Kielecczy¼nie. W pierwszym tomie wydanego przez Instytut Pamiêci Narodowej opracowania "Wokó³ pogromu kieleckiego" (Warszawa 2006) znalaz³a siê jego praca "Pogrom w Kielcach - podziemie w roli oskar¿onego", w drugim - "T³um na ulicy Planty - wokó³ niewyja¶nionych okoliczno¶ci genezy i przebiegu pogromu ¯ydów w Kielcach". O badaniach dotycz±cych wydarzeñ z 4 lipca 1946 roku bêdzie dzi¶ mówi³ na spotkaniu o godz. 17 w Muzeum Historii Kielc.

http://miasta.gazeta.pl/k...i_historyk.html


Polecam wywiad jaki swego czasu przeprowadzi³ Wojciech Cejrowski z Krzysztofem K±kolewskim w programie "WC Kwadrans".

http://pl.youtube.com/watch?v=yHyQUodK2JY
Pogromy w latach zaraz powojennych by³y inscenizowane w ca³ym bloku wschodnim jak na S³owacji , Wêgrzech , Rumuni czy Polsce. Polska to ¿aden ewenement pod tym wzglêdem a inspiratorami byli ¿ydzi - syjoni¶ci z NKWD by w ten sposób zmusiæ resztê ¿yd³actwa do wyjazdów na ziemie obiecan±. Tylko inscenizacja pogromów i strach przed nowymi prze¶ladowaniami zmusza³ ¿ydostwo do porzucania interesów i dobytku.

Tylko inscenizacja pogromów i strach przed nowymi prze¶ladowaniami zmusza³ ¿ydostwo do porzucania interesów i dobytku.

jest jeszcze jeden sposób Ripo.Cyklon B
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • szamanka888.keep.pl
  •  

    Powered by WordPress dla [WIEÅ»A WIDOKOWA JAGODA]. • Design by Free WordPress Themes.